Getronagan Lisesinden Yetiþenler Derneði

 
Basında G.L.Y.D
JAMANAG
MARMARA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

'Genç yönetimle 2000'lere doğru'


Getronagan Derneği, 'dernekçilik' kavramının ilk kez gündeme geldiği 1947'de Beyoğlu'nda Büyük Parmakkapı Sokakta kuruldu. Daha sonra ise halen faaliyet gösterdiği Harbiye Prof. Celal Öker Sokak'taki yerine taşındı. 1886'dan 1947 yılına kadar Getronagan Sanasaryan Lisesi'nin bir derneği olmamış. Mezun öğrencilerin talebi ve Derneğin ilk Yönetim Kurulu Başkanı Vartan Begyan'ın çabalarıyla, bu çatı, kısa zamanda adından söz ettirmiş. Getronagan Derneği tiyatro, satranç, edebiyat gibi birçok alandaki çalışmalarıyla cemaatin kültürel nabzını tutuyor. 43 dönemde, Getronagan Derneği 1947'den bu yana sadece bir kez, 1980 döneminde kapatıldı. Tüm derneklerimizin sıkıyönetim kararıyla kapandığı bu dönemde, kültürel yaşantımız da belirli ölçüde kan kaybetti. '84'de tekrar faaliyete geçen dernekler günümüzde maddi imkanlara ve insan kaynakları nispetinde faaliyet gösteriyorlar. Getronagan Derneği'ni bugün derneğin çatısı altında yetişmiş gençler yönetiyor. Diğer derneklerimize oranla küçük bir lokale ve 150-200 kişilik bir salona sahip olan derneğin tek odası, aynı zamanda yönetim kurulunun toplantı yeri. Yönetim kurulu, mekan problemini göz önüne alarak etkinliklerin çakışmamasına dikkat ediyor.
Derneğin haftalık programında amatör tiyatro çalışması, orkestra ve koro provaları, satranç dersleri yer alıyor. Boğos Çalgycıyan'ın yönettiği 12 kişilik kadro tiyatro çalışmalarını sürdürüyor. 1980-84 yılları arasında dernek yöneticiliği de yapan Çalgycıyan, bir oyun sahnelemenin esas amaçları olmadığını, gençlerin tiyatro kültürünü ve sahne deneyimlerini artırmanın hedef alındığını belirtiyor. Dernek bünyesinde yallardan beri faaliyet gösteren Getronagan ve Sayat Nova Koroları da dernek bünyesinde provalarını
sürdürüyorlar. Bu sene 10. yılını kutlayacak olan Sayat Nova Çocuk Korosu ise pazar sabahlarının neşesi.
Yönetimin gençleri derneğe çekme hedefi, Cuma günleri dernek lokalinde sürekli gençlik toplantıları ile hayata geçirilmiş. Nayat Muradyan'ın öğrenimi sebebiyle ayrıldığı dernek yönetiminin yeni Başkanı Nurhan Cavak, "Kapımız genç arkadaşlar için sonuna kadar açık" diyor. Bu amaç doğrultusunda, "Lübütrüf" ve "Kronik Vaka" adlı müzik grupları çalışmalarına başladı. Cumartesi günleri Sayat Tuğlacı yönetiminde süren satranç çalışmaları da genç beyinleri bir araya getiriyor.
Getronagan Derneği'nin '99 yılı boyunca organize edeceği etkinliklerin büyük bölümü programlanmış. Etkinlikler zincirinde konserler, konuk tiyatro topluluklarının gösterileri, Ermenistanlı sanatçıların ziyaretleri, bir fotoğraf yarışması ve paneller yer alıyor.


5 ŞUBAT 1999 ( 149)

 
Copyright SEAX © Design